Jak vybrat moruši a jak ji pěstovat?

Chcete si pořídit netradiční ovocný strom, ze kterého byste sklízeli mnoho šťavnatého ovoce? Chtěli byste vysadit dekorativní strom, který bude ozdobou vaší zahrady? Rádi byste založili netradiční ovocný sad a hledáte zajímavé ovocné druhy, které mají dlouhou a zajímavou historii? Zvolte morušovník, ovocný strom, lidově zvaný moruše. V tomto článku si řekneme jak vybrat moruši a jak ji pěstovat, aby se jí u vás dařilo.

Jaké místo v zahradě bude moruši vyhovovat?


Moruše jsou teplomilné, proto je vysaďte na slunné stanoviště do dobře propustné hluboké nepřemokřené půdy.  Jsou to dlouhověké, středně vysoké stromy a vyžadují dostatek prostoru. V případě výsadby více stromů za účelem sběru ovoce se doporučuje vzdálenost minimálně 5 metrů od sebe. Vždy záleží na tom, jak je tvarovaná koruna a kolik prostoru chcete stromu dopřát. Pokud chcete vytvořit zelenou stěnu, stinnou oázu nebo živý plot, můžete je zasadit blíže k sobě do hustější výsadby. Moruše se dají dobře udržovat vhodným řezem, prosvětlováním koruny nebo zakracováním letorostů a tak si je můžete pořídit i do menší zahrady. Do vyloženě malých zahrad se hodí převislé ("pendula"), keřové, zakrslé ("dwarf") nebo pomalu rostoucí odrůdy. Díky svému dekorativnímu vzhledu i množství ovoce, které obzvlášť v pozdějších letech nesou, se hodí do okrasných i užitkových zahrad, parků i sadů

V nižších a středních polohách rostou moruše bez problémů, ve vyšších polohách je vhodné umístit je na chráněné místo. Moruše raději nesázíme v bezprostřední blízkosti chodníků, cest a parkovišť, protože opadávající plody mohou znečistit vše, co je pod nimi. Pokud chováte slepice a další drůbež, můžete moruši zasadit přímo do jejich výběhu. Slepice milují moruše spadané na zem. Morušovníky velmi široce a hluboce koření a tak není vhodné zasadit je příliš blízko budov, protože by mohly časem poškodit základy - to ale platí u většiny ovocných stromů.


Moruše černá - zrající plody


Jak vybírat moruši? Zvažte prostor, podmínky na zahradě a vaše očekávání


Často se mě lidé ptají, jaký druh moruše bych jim doporučil na jejich zahradu. Je potřeba zvážit vícero faktorů, např. jaký prostor a podmínky na zahradě máte a také co od moruše očekáváte. Většina lidí si moruši pořídí kvůli jejím lahodným plodům. Pokud vám jde o kvalitní plody, zvolte si roubovanou moruši. Roubují se prověřené odrůdy, které vynikají kvalitou a vlastnostmi plodů. Stejně tak si můžete pořídit řízek z dané odrůdy. 

Pokud vám jde o rychlý růst stromu, například za účelem vytvoření zelené stěny, stinného místa nebo živého plotu a nejde vám o plody, můžete si pořídit semenáč, což je moruše vypěstovaná ze semínka. U nich je zajímavé, že dopředu nevíte jestli stromek ponese samičí a samčí květy najednou, nebo pouze samičí/samčí. Pokud by nesl pouze samčí květy, plodit nebude, a i to se stává. Semenáče zpravidla rostou o něco rychleji a bujněji než roubované stromky, ale kvalita a vlastnosti případných plodů se nedají dopředu odhadnout. 

O druzích moruší a jejich odrůdách, s popisem jak vypadají a chutnají píšu v samostatném článku, ale zde se pokusím shrnout druhy, odrůdy a vlastnosti moruší dostupných na našem trhu:

Morus alba - Moruše bílá
  • světloplodé odrůdy - obchodní názvy: Mikulov, Hlohovecká bílá, Eldorado, Dolce Vita
- většinou se pěstují jako stromky (kmen s korunou) nebo keře (rozvětvují se u země)
- barva plodů je bílá, smetanová, nažloutlá
- chuť je navinule sladká, medově sladká
  • tmavoplodé odrůdy - obchodní názvy: Rožnovská, Bzenecká, Globosa, Hlohovecká černá, Srbská, Jugoslávská, Velkoplodá, Monte Negro, Galicja, Milanówek, Převislá
- pěstují se jako stromky nebo jako keře, kromě moruše převislé, jejíž výhony splývají k zemi
- barva plodů zraje přes červenou až do černé barvy v plné zralosti
- chuť je výraznější než u bílých moruší, lahodná, sladkokyselá, čím tmavší, tím sladší 

Morus bombycis - Moruše jižní
- odrůda Shin-tso - keřová forma, tmavoplodá, vyžaduje chráněné místo

Morus alba x rubra - kříženec Moruše bílé x červené
tmavoplodé odrůdy - obchodní názvy: Gerardi Dwarf, Persian Dwarf Everbearing, Wellington, Illinois Everbearing 
- odrůdy Dwarf rostou zakrsle
- Wellington a Illinois Everbearing se pěstují jako keře nebo stromky
- chuť sladkokyselá, výraznější než předchozí odrůdy 

Morus nigra - Moruše černá
- nejsou známy výraznější odrůdy tohoto druhu kromě někdejší Trnavské
- pěstuje se jako strom, má exotický vzhled, vyžaduje chráněné stanoviště
- barva plodů vínová
- výrazná aromatická sladkokyselá až kyselá chuť, velmi šťavnatá

Moruše Trnavská byla svého času uznána jako samostatný druh (Morus Trnaviensis), ale dodnes v tom panuje tak trochu zmatek. Někdo tvrdí, že jde o odrůdu Moruše černé, někdo naopak tvrdí, že je identická s Moruší černou. Vyznačuje se pomalým, zakrslým růstem, minimálními přírůstky za rok, drobnějšími laločnatými listy. Na zahradě pěstuji jak Moruši černou, tak Moruši Trnavskou a mám možnost obě porovnat a mohu potvrdit, že oproti moruši černé roste Trnavská opravdu velmi pomalu, až téměř zakrsle.

Morus macroura - Moruše pakistánská/himalájská 
světloplodé i tmavoplodé odrůdy - obchodní názvy: King of White, Pakistan white, Taiwan Long, Pakistan Giant, Siyah Sahdut, Saharanpur
- pěstují se jako stromy, jsou choulostivější na mráz, například odrůda Taiwan Long je údajně mrazuvzdorná pouze do -7°C
- chuť je příjemná, vyvážená, sladkokyselá, aromatická 

Morus latifolia - Moruše širokolistá
- odrůda Kokuso, tmavoplodá, chuť lahodná, sladká. Pěstují se většinou jako keře.

Dobrý prodejce by měl vždy uvádět bližší informace ohledně barvy a chuti plodů a původu odrůdy, včetně latinského názvu druhu. 


Moruše pakistánská (7 let)
Moruše bílá převislá (pendula)
Moruše černá (8 let)




















Jak správně zasadit moruši a jak o ni pečovat


Prostokořenný stromek

- v období vegetačního klidu (po shození listů) byl stromek vyrytý ze záhonu v ovocné školce a kořeny jsou holé, nejsou obalené hlínou. Takové rostliny jsou dostupné na podzim, v zimě a brzy z jara. Při vyrytí rostliny ze země často dojde k poškození kořenů, proto je dobré poškozené konce zastřihnout čistými zahradnickými nůžkami a celý kořenový systém namočit na několik hodin do vody, než rostlinu zasadíme. Velikost kořenové části by měla být úměrná velikosti koruny stromu. Jde o to, aby kořeny dokázaly korunu uživit. Pokud je tedy koruna větší než kořenový systém, výhony koruny úměrně zakrátíme. Vykopeme jámu asi 2x větší než je kořenový systém, na dno dáme kvalitní vyzrálý zahradní kompost, který smícháme se zeminou a rostlinu zasadíme a dobře zalijeme. Pokud je rostlina roubovaná, zasadíme ji tak, aby byl roub asi 10 cm nad zemí.


Kontejnerovaný stromek

- stromek v květináči - můžeme sázet kdykoliv během roku, pokud není půda zmrzlá. Rostlinu vyjmeme z květináče a zkontrolujeme, jestli nejsou kořeny zatočené do kruhu a případně je rozvolníme. Připravíme jámu asi 2x větší, než je kořenový bal, na dno přidáme kvalitní vyzrálý kompost a rostlinu zasadíme tak, aby byla úroveň zeminy u nadzemní části rostliny ve stejné úrovni s okolní zeminou a rostlinu dobře zalijeme. Pokud sázíme kontejnerovanou rostlinu na jaře nebo v létě, dbáme pravidelné zálivky.  

Výchovný řez

- provádíme v době vegetačního klidu. Ideální dobou je bezmrazé počasí na konci zimy nebo v předjaří. Technika střihu a řezu závisí na tom, jak byla rostlina zapěstována od prodejce, jestli má již založenou korunu a jaký je požadovaný tvar a velikost stromu. Pro nižší velikost stromu volíme tzv. kotlovitou korunu, tzn. odstraníme terminální výhon a na rostlině necháme cca 4 - 5 kosterních výhonů koruny. Následně zakracujeme kosterní výhony cca o třetinu, což způsobí jejich rozvětvení. Pak už jen udržujeme stromek prosvětlováním koruny, odstraňováním nevhodně rostoucích výhonů, křížících se výhonů, atd. Pokud chceme mít vyšší strom, neodstraňujeme terminální výhon.  

Převislé moruše střiháme v době rašení pupenů, hlavní výhony zakracujeme asi na 6 oček (pupenů), postranní výhony rostoucí z hlavních výhonů zakracujeme asi za 4. pupenem (cca 5 - 10 cm). Jakmile jsou stromky zapěstované, jejich kořeny si dokáží zabezpečit živiny z velké hloubky a tak se lehce vypořádají i s dlouhodobějším suchem. Mladé stromky v době veder zaléváme brzy ráno nebo večer.

mladá moruše (2 roky)

   

Možné problémy


Moruše černá je mrazuvzdorná asi do -18°C, moruše bílá do -29°C, u některých odrůd Moruše himalájské/pakistánské se uvádí mrazuvzdornost pouze do -7°C. Dostatečně nevyzrálé a ještě nezdřevnatělé výhony jsou na mráz všeobecně choulostivější a tak můžeme po dobu velkých mrazů mladý stromek zabalit do bílé netkané zahradní textilie. Na zahradě mám jak Moruši černou, tak různé kultivary Moruše bílé a Moruše pakistánské a za celkem 10 let pěstování s nimi nebyl žádný problém, co se týče zimních mrazů. Jediný problém jsem měl s Moruší pakistánskou odrůdy "Taiwan Long", která mrazy zimy roku 2022 "odnesla", protože nebyla ještě dostatečně vyzrálá. Naštěstí obrazila další rok.  

Velkým problémem (nejen moruší) je extrémně teplý nástup jara, jako tomu bylo v dubnu 2024 a následný příchod mrazů, které spálily čerstvě narašené výhony ovocných stromů, vinné révy, ořechů, atd. V takovém případě buď stihnete stromy ochránit, mladší sazenice zabalit do netkané textilie, nebo musíte počkat až rostlina znovu obrazí, cca do 3 - 4 týdnů od odeznění mrazů.

Chorobami moruše většinou netrpí, zřídka se však může objevit bakteriální infekce listů v podobě hnědých skvrn. Infikované listy a větvičky je nutné ostříhat a spálit. Na moruších se také často objevuje lišejník, může být i na převislé moruši, pokud je koruna příliš zahuštěná a nemůže dovnitř vzduch a slunce. O tom jak stříhat převislé moruše pojednává tento článek. Až vám morušovník začne plodit, jistě to přiláká i opeřené strávníky. Dost často si na sladkých moruších také pochutnávají vosy, takže dávejte při sběru pozor.



Chcete vědět kde moruše rostou ve vašem okolí? Podívejte se na mapu morušovníků zde.

Aktualizováno: 13.10.2024
Zdroj: vlastní průzkum, Dendrologie online, Cultivar.guide/mulberry