Na nevýrazném kopci v blízkosti Milešovky, nejvyšší hory Českého středohoří, můžete i dnes nalézt mezi starými stromy poslední pozůstatky hradu Ostrého. Je zde ticho, které jen několikrát do měsíce přeruší hlahol návštěvníků. V zimních měsících zůstávají hradní ruiny většinou zcela osamoceny a jen zadumaně vzpomínají na doby dávno minulé. Tato pověst vypráví o dvou loupeživých rytířích, kteří se na hradě usadili...
Ne vždy zde však bývalo takto ponuro a ticho. Vystřídali se zde různí páni, mezi nimiž nechyběl dokonce ani samotný Albrecht z Valdštejna. Za Jana Černína z Chudenic však již přestalo hradní sídlo vyhovovat stále se zvyšujícím požadavkům panstva a hrad Ostrý byl opuštěn. Ani poté však nezůstal zcela osamocen.
torzo hradu Ostrý u Milešova |
Vynikající poloha hradního kopce, která umožňovala výhled na významnou obchodní cestu, procházející úpatím Hromové hory, později nazvané Milešovkou, sem přilákala dva potulné loupeživé rytíře podivných jmen. První, vyšší postavy a zachmuřeného obličeje, se jmenoval Paška a druhý, který byl znám především díky svým zlodějským kouskům na severu Čech, byl pojmenován Pole. Těchto dvou samozvaných pánů se svého času bál celý kraj a zvláště obchodníci velice neradi používali cestu pod Ostrým.
panorama s Milešovkou |
Jako památka na doby dávno uplynulé nám dodnes zbylo místní pojmenování Paškapole, které naleznete na všech mapách. Až do těchto míst Českého středohoří zavítáte, vzpomeňte si na dva loupeživé rytíře a navštivte pozůstatky dávno sesutého hradu. Odmění vás nejen pěkným výhledem na okolní kopce, ale možná i poklady, které si zde kdysi dávno zakopali Paška a Pole.
zdroj: internet