Stránky

Vydejte se na české granáty. Kam na ně?

Český granát je minerál typické červené barvy, který můžete najít na některých svazích Českého středohoří a také v podkrkonoší. V zahraničí je k nalezení v Jihoafrické republice a na východní Sibiři, jako doprovodný minerál diamantu. Kdy a kde je nejlepší jej hledat?




 

Český granát v Českém středohoří

Český granát se říká pyropu, který pochází z českého území. Slovo pyrop pochází z řeckého pyropos, což znamená podobný ohni. Je to minerál typický svou tmavočervenou, purpurovou barvou. Jedná se o křemičitan hlinitohořečnatý, jehož tvrdost je v rozmezí 7 – 7,5 stupně Mohsovy stupnice tvrdosti. Hornina, ve které se pyrop původně nachází, je uložena 50km hluboko pod povrchem, ale díky sopečné činnosti byla její část vynesena na povrch v prvohorách a později i v třetihorách.

Český granát se v Českém středohoří sbíral už od 5. století. Podle písemných zpráv se český granát těšil velké oblibě za Rudolfa II. V jeho sbírkách se podle pověstí nacházel pyrop o velikosti holubího vejce. O tomto kameni však nejsou v historii žádné oficiální zprávy. Český granát o rozměrech 21,5 x 19,8 mm je součástí zlatého rouna z roku 1737. Jedná se zatím o největší nalezený český granát, který je uložen v drážďanském Zwingeru. Pyropy se také vyskytují v okolí Turnova. Český granát je nejlépe hledat po dešti, kdy se na poli krásně leskne. Stejně tak je velmi dobře vidět na povrchu zeminy během suchého slunečného počasí.

Pokud se vypravíte do Českého středohoří za českým granátem, nenechte si ujít návštěvu Muzea českého granátu v Třebenicích, kde se dozvíte více o historii místního naleziště a můžete si sami granát nasbírat ze vzorku granátového písku, který sem byl přivezen. V pokladně muzea lze koupit i vybrané certifikované granátové šperky.




Kde je možné v Čechách najít český granát? 

Linhorka – pahorek východně od obce Staré 
pole podél silnice Staré – Třebívlice - Podsedice - Třebenice
Rýžoviště na břehu Kuzovského potoka pod Kuzovskou skálou
Bota u Měrunic – pahorek asi 300m jihozápadně od Měrunic.

Jaké další minerály jsou v Českém středohoří k nalezení? 

Řepčice u Litoměřic - chabazit
Podsedice - rhaeticit, olivín, zirkon, korund, magnetit, ilmenit, pleonast, pyrop
Bořislav - amfibol
Třebenice - pyrop, zirkon
Třebivlice - pyrop (náplavy)