Stránky

Příběh Morušové zahrady pod Borečským vrchem

Od roku 2013 vytváříme nekomerční organickou zahradu, inspirovanou typickou anglickou venkovskou zahradou s benefitem lepšího středoevropského počasí, které v Čechách máme. Záměrně píšu "vytváříme", protože realizace zahrady svépomocí je dlouhý proces a otázkou je, zda může být někdy na zahradě hotovo. Přečtěte si o založení Morušové zahrady na úpatí Borečského vrchu a proč a jak jsme přišli zrovna na moruše...

 

 


Jak to začalo a proč zrovna moruše?


Pár let předtím než naše Morušová zahrada vznikla, byl jsem s kamarádem v Bulharsku a zrovna jsme se pohybovali ve vesnici Varvara, když mi kamarád ukázal vysoký strom u cesty a trval na tom, abych moruše ochutnal. Nikdy předtím jsem se s morušovníkem nesetkal, a tak bych si jeho plodů vůbec nevšiml. Kamarád moruše znal, protože z Bulharska pochází a tam jsou moruše rozšířené. V Čechách jsem si moruší až doposud nikdy nevšiml. Jednalo se o tmavoplodé moruše a jejich chuť byla fantastická. Hned jsem se do nich zamiloval. Po návratu domů jsem začal zjišťovat, jestli v českém klimatu moruše poroste, seznamoval jsem se s její historií, související např. s krajinnou architekturou a s výrobou přírodního hedvábí. Když jsem zjistil, že moruše bývaly u nás kdysi velmi rozšířené a jak jsem se sám na sobě přesvědčil - málokdo je zná, pořídil jsem si na jaře 2013 první dvě sazenice světloplodé a tmavoplodé moruše. Během následujícího roku jsem začal objevovat v českých zahradnictvích různé odrůdy, např. Bzeneckou, Trnavskou, velkoplodou a od té doby se sbírka moruší v Morušové zahradě začala rozšiřovat.

První sazenice moruší (2013)


Moruše Bzenecká (2014)


Zahrada pod Borečským vrchem...


Naše zahrada leží přímo u zelené turistické a naučné stezky na vrch Boreč. Tento vrch je unikátem Českého středohoří, je zde jedna z nejstarších národních přírodních rezervací v této oblasti. Turisté sem každoročně příchází za geologickým jevem (tzv. ventarolami) na vrcholu Borečského vrchu a procházejí přímo kolem naší zahrady. V roce 2014 tak vznikl nápad založit odpočinkovou zónu v prostředí venkovské zahrady, kde bychom prodávali oblíbené turistické suvenýry - turistické známky, vizitky a pohledy a drobné občerstvení. Nechali jsme vytvořit dřevěnou vypalovanou turistickou známku pro vrch Boreč a turistickou vizitku a nálepku a navrhli jsme řadu originálních pohlednic s motivy Borče, Lovoše a Českého středohoří. Začali jsme s terénními úpravami zahrady, aby bylo kde tyto oblíbené turistické suvenýry prodávat. Větší část zahrady ležela poměrně dlouho ladem, a tak bylo nutné odstranit invazivní rostliny, nemocné dřeviny a upravit terén. Vykopali jsme zahradní cesty a vytvořili první květinové a růžové záhony. V létě roku 2015 jsme zahradu i kiosek pro veřejnost poprvé otevřeli. V zahradě už v této době rostlo asi 5 různých exemplářů moruší, a tak vznikl nápad pojmenovat zahradu právě po moruších a soustředit je do malebné kolekce. Chtěl jsem tím přispět k jejich "obrození", protože v roce 2015 ještě na tuzemském trhu mnoho odrůd k dispozici nebylo. Začal jsem o nich psát na těchto stránkách, které časem získaly docela velkou návštěvnost. Hlavním cílem bylo a stále je dostat moruše do povědomí lidí a tím i do jejich zahrad.

První květinové záhony, rozestavěný altán a velkoplodá Moruše "Monte negro" (2015)


Pohled o rok později (2016)


Rozšíření květinových záhonů (2017)



Moruše, anglické růže i staré ovocné odrůdy


Dnes na zahradě pěstujeme 21 různých odrůd morušovníků z nejrůznějších koutů světa. To není celkový počet pěstovaných moruší, některé z nich pěstujeme vícekrát. Pochází z Floridy, Taiwanu, Anglie, Francie, Itálie, Slovenska, Ukrajiny a samozřejmě z Čech. Nejčastěji jde o tmavoplodé i světloplodé odrůdy Morus alba, ale také o pravou Morus nigra, několik kříženců Morus alba x rubra a také několik exemplářů Morus macroura. Jejich seznam podle chronologického pořadí najdete zde. V zahradě kromě moruší pěstujeme i původní a v Českém středohoří hojně rozšířený Dřín (Cornus mas) - máme zde alej dřínů nejrůznějších odrůd pocházejících většinou z Polska, Ukrajiny, Bulharska i z Čech. V zahradě se daří i fíkovníkům, mandloním, třešním, lískám a kromě ovocných stromů i anglickým historickým růžím a samozřejmě trvalkám, letničkám, levandulím...


2018

Morus alba x rubra



Zahrada bez chemie


V zahradě jdeme přírodní cestou. Nepoužíváme uměle vyráběná hnojiva ani postřiky. Chceme pěstovat a konzumovat vlastní ovoce a zeleninu a nebudeme do půdy přidávat toxické látky nebo těžké kovy, obsažené v některých průmyslových hnojivech. Těžko se z půdy dostávají a způsobují ztrátu humusu, což je především v posledních letech velkého sucha docela zásadní problém. Potřebné látky do zahrady spolehlivě dodá zahradní kompost či přírodní statková hnojiva. Naším vzorem je anglický zahradník, autor a moderátor Monty Don, který na BBC uvádí pořad Gardeners´ world. Monty uznává organické zahradničení a v každém díle servíruje praktické rady založené na přírodních a finančně nenáročných postupech. Ty využívají např. kuchyňský odpad pro výrobu vlastního kompostu, který je pro zdravou zahradu nezbytný. Gardeners´ world na rozdíl od českých pořadů o zahradničení neobsahuje reklamy na umělé chemické produkty, hnojiva nebo herbicidy. Problémy na zahradě jsou řešeny přírodní cestou, která s trochou trpělivosti funguje. Dbáme na to, aby naše zahrada kvetla od brzkého jara až do podzimu a aby včely, o kterých se dnes velmi mluví z důvodu jejich úhynu kvůli lidské činnosti, měly postaráno o potravu během celého vegetačního období. V rohu zahrady jsme proto zřídili kousek "divoké zahrádky", která se neseká, kde rostou jarní cibuloviny a lidská noha tam nesmí, aby měli drobní živočichové a hmyz své útočiště.


2021


Uzavření pro veřejnost v roce 2019


Po několik let jsme provozovali náš Kiosek pod Borčem, který byl ze začátku otevřen celoročně. Navštívily nás stovky lidí, kteří obdivovali místní nádhernou krajinu. S mnoha lidmi jsme poklábosili o moruších či ostatních ovocných odrůdách. Spousta lidí také obdivovala naší zahradu. V roce 2019 jsme se však rozhodli z časových důvodů kiosek pod Borčem uzavřít a také pro veřejnost uzavřít Morušovou zahradu. Tu samozřejmě nadále budujeme a časem bychom ji znovu rádi pro veřejnost otevřeli. Turistická známka i vizitka vrch Boreč je k dispozici v Infocentru v Lovosicích. 


Tímto bychom rádi poděkovali všem, kteří nás navštívili. Sledujte nás na Facebooku a YouTube, aby Vám neunikly žádné novinky či třeba aktuální fotky a videa ze zahrady nebo z výletů (nejen) 
po Českém středohoří. Moruším zdar! :-)



Aktualizováno: 24.11.2024