S
přibývajícím světlem a vyššími teplotami se nejen v Českém středohoří objevují
pestrobarevné byliny, často léčivé, které se rády vyhřívají na prvním jarním
slunci. Mozaika rostlin se tak každým týdnem rozšiřuje. Zde jsou rostliny, které můžete pozorovat na Borečském vrchu během jarních a letních měsíců. Pokud se sem vypravíte, mějte na paměti, že Borečský vrch je národní přírodní památkou a že vstupujete do chráněné krajinné oblasti.
První poslové jara
Dřín obecný (Cornus mas) je první dřevina, která se probouzí už na konci zimy. Již během ledna a února se začnou nalévat květní pupeny tohoto ovocného keře a v březnu rozkvétají žlutými květy. Dřín roste například na vrcholu Borče, kousek nad vyhlídkou k Milešovce. Jak je vidět na obrázku, květy se objevují ještě před vyrašením listů. Jedlé plody, malé peckovice, se začnou objevovat po opylení květů a zrají v pozdním létě do červené až rubínové barvy. Dřín se vyskytuje v teplejších částech Evropy a v Českém středohoří je velice hojný, ale chráněný. Naleznete jej také na Lovoši, Ovčíně, Ostrém, atd.
Jaterník podléška (Hepatica nobilis) pokrývá téměř celou naučnou stezku Borečského vrchu během měsíce března a dubna. Jeho modro-fialové, místy růžové květy nemůžete přehlédnout. Jaterník si libuje v prosvětlených listnatých nebo smíšených lesích, v půdách bohatých na humus. Jaterník získal své jméno kvůli svým trojlaločným listům, které tvarem připomínají játra. Rostlina má obvykle více květů, které se večer nebo při dešti zavírají. Každý květ kvete pouze osm dní.
Podběl lékařský (Tussilago farfara) je známá léčivka, která v březnu až dubnu vykvétá i na Borečském vrchu. Tato vytrvalá rostlina má typické žluté květy s drobnými okvětními lístky na šupinaté lodyze. Vyskytuje se na vlhkých místech podél lesa, na polích, loukách nebo v příkopech. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která se využívá v lidovém léčitelství.
Jarní byliny kvetoucí před olistěním stromů
Koniklec otevřený (Pulsatilla patens, Anemone patens) je
kriticky ohroženou rostlinou, která má své přirozené stanoviště na
skalnaté stráni Borečského vrchu. V Českém středohoří se kromě
Borečského vrchu nachází také na Holém vrchu u Hlinné, na Tobiášově
vrchu nebo na Hradišti. Tato nádherná jarní rostlina kvete během
slunných dnů a v době deště a v době soumraku se okvětní lístky
uzavírají. Jedná se o dlouholetou rostlinu, která může na jednom
stanovišti žít až padesát let. Rostlina vytváří dlouhý kořen, který je
velmi citlivý na porušení. Nesnáší změnu prostředí, takže se ani
nepokoušejte rostlinu vyrýpnout, určitě byste ji zahubili a navíc Koniklec je
chráněný. Je typickou rostlinou Českého středohoří a
tak byl umístěn i do znaku Chráněné krajinné oblasti.
Česnáček lékařský (Alliaria petiolata) je plevelná bylina, kterou najdete podél lesních cest a v listnatých i smíšených lesích. Tato dvouletá nebo krátce vytrvalá bylina roste v teplejších oblastech a má ráda vlhké a výživné půdy. Listy mají vykrajované okraje a po rozemnutí voní po česneku. Česnáček se v lidovém léčitelství používal pro své antiseptické účinky.
Tulipán planý (Tulipa sylvestris L.), někdy označovaný také jako Tulipán lesní je možné najít podél staré cesty nedaleko Borečského vrchu. Jeho úzké lístky se začínají klubat už na konci února. Jedná se o vytrvalou cibulnatou rostlinu. Najdete jej také ve starých zahradách či parcích. Tento tulipán pochází z jižní Evropy. U nás se pěstoval už od 16. století jako okrasná cibulovina, prapředek tulipánu zahradního. Má úzké šedavé listy a vykvétá žlutým květem na dlouhém stonku. Často se však stává, že zabírá velké území a vegetativně se množí, ale zřídka kvete. Proto se na zahradách již nepěstuje a ve volné přírodě na něj narazíme málokdy.
Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale), nazývaná také smetanka lékařská, je bylinka, kterou snad není třeba představovat. Málokdo však ví, že pampeliška není samostatný druh, ale rozsáhlý komplex drobných druhů (na našem území jich roste téměř 250 z nichž všechny nebyly ještě popsány) a proto je skupina pampelišek jednou z nejobtížnějších skupin flóry ve střední Evropě. Pampeliška je vytrvalá bylina s typickými žlutými květy a houževnatým zásobním kořenem. V celé rostlině je mléčnatá latexová šťáva, která po zaschnutí špiní ruce. Pampeliška roste na sušších loukách a zahradách, na mezích i polích. Je to významná léčivá i včelařská rostlina. Z květů se vyrábí pampeliškový med a pampeliškové víno.
Teplomilné rostliny a přirozené skalničky
Během měsíce května se lesní porost Borečského vrchu zastiňuje a tak postupně mizí druhy rostoucí před olistěním stromů, které jsme tu mohli pozorovat po celé jaro. V lese už neuvidíte kvést ani jaterník, ani předtím všudypřítomné sasanky nebo dymnivky. Odkvétá česnáček, kvete svízel a další byliny, které mají rády stín. Naopak na slunných a výhřevných skalách Borečského vrchu se objevují přirozené skalničky a rostliny milující slunce.
Kosatec bezlistý (Iris aphylla) je vytrvalá bylina, rožšířená téměř po celé Evropě, kde roste na výhřevných skalních terasách nebo horských loukách. Ojediněle se vyskytuje ve světlých lesech a zastíněných podrostech. Má rád suché a mělké půdy. Na Borečském vrchu se vyskytuje na stejném místě, kde můžete na jaře vidět Koniklec otevřený a vykvétá od poloviny dubna do poloviny června krásnými fialovými květy. Právě díky svému květu se stal Kosatec bezlistý ohroženým druhem. Lidé si jej totiž rádi trhají ve víře, že jim poroste na jejich zahrádce. Naštěstí se tak už nestává a počet míst jeho výskytu už se nesnižuje.
Snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum L.) je další vytrvalou rostlinou s podzemní cibulkou. Snědek kvete na slunných stanovištích, i když na Borečském vrchu jej můžete najít podél cest v poměrně stinné doubravě. Tato rostlinka je u nás poměrně vzácná a je zařazena mezi ohrožené druhy. Kvete pouze po určitou část dne a večer se květ uzavírá. Snědek je rozšířený po jižní, západní i střední Evropě.
Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) je keř nebo menší strom, který na Borečském vrchu nemůžete přehlédnout během pozdního jara. Roste ve světlých lesích, na křovinatých stráních a skalách a také podél cest. Jedná se o světlomilnou a teplomilnou dřevinu. Kvete bílými květy, které uzrávají na konci léta v červené malvice. Hloh je využíván v tradičním lidovém léčitelství při léčbě srdeční arytmie. Extrakt z listů je také užíván v moderní medicíně. Plody hlohu, tzv. hložinky jsou jedlé za syrova a lze z nich připravovat džemy, sirupy a vína.
Zdroj: vlastní průzkum, wikipedie, CHKO České středohoří
fotografie: © P e t r L á n s k ý
fotografie: © P e t r L á n s k ý
Tento článek není možné používat jako klíč k určování rostlin za účelem jejich použití. Článek slouží jako výčet kvetoucích bylin a rostlin v lokalitě NPP a NS Borečský vrch. Autor článku nenese odpovědnost za používání léčivých rostlin dalšími osobami.