Tenhle recept mám od kamaráda z Bulharska a je vyzkoušený a léty ověřený. Rajčata tímto způsobem zavařuju každý rok a pokaždé zavařím víc sklenic než ten předchozí rok - vždy se všechny spotřebují. Takto zavařená rajčata se používají jako základ k další tepelné úpravě - do omáček, gulášů, curry, pod maso, k přípravě leča, k těstovinám a všude tam, kde potřebujete rajčata. Ta z obchodu v zimě většinou nejsou vůbec dobrá a tak se s vámi podělím o tento jednoduchý recept, abyste si mohli uchovat chuť léta ve sklenici i pro zimní období.
Co potřebujeme:
zralá rajčata (na sklenici cca 730ml asi 8 rajčat střední velikosti) - Osvědčily se mi bulharské rané odrůdy Balkán, Prekos - rajčata sklízím už od června!
sůl
převařenou vodu (z konvice)
sůl
převařenou vodu (z konvice)
čisté, umyté a vysušené zavařovací sklenice, víčka - vše myju v myčce
nůž, prkénko, zavařovací hrnec, kleště
Už když rajčata sklízím za účelem zavařování, odstraňuju stopky. Dost to pak usnadní práci. Rajčata pečlivě umyju. Do rychlovarné konvice si dám vařit vodu. Na dno každé sklenice dám maličko soli - asi tak na špičku čajové lžičky. Rajčata rozkrojím na půlku, vykrojím "bubáky" a rajčata vkládám do sklenic na sebe a pořádně přitlačím, aby se jich tam vešlo co nejvíc. Sklenice plním cca 2 cm po okraj, nakonec přidám ještě maličko soli, opět na špičku čajové lžičky. Vyzkoušel jsem jak klasickou, tak himalájskou sůl.
Sklenice zalévám převařenou vodou z konvice cca 1cm po okraj, zavíčkuju a utáhnu. K tomu se hodí utěrka, protože sklenice jsou horké! K zavařování používám starý dobrý klasický plechový zavařovací hrnec s parní lázní. Sklenice dávám do hrnce ještě předtím, než se voda začne vařit. Jakmile se voda vaří a tvoří se pára, přiklopím poklici a zavařuju v páře po dobu 20 - 30 minut. Pokud máte elektrický hrnec, řiďte se pokyny výrobce. Horké sklenice vyjmu pomocí kleští a postavím je dnem vzhůru (k tomuto "chvatu" pomůže utěrka nebo chňapka) a nechám je vychladnout. Po vychladnutí sklenice otočím do "normální polohy" a skladuju ve spíži, kde je chlad a temno.
Takto uchovaná rajčata přijdou nesmírně vhod hlavně v zimním období, kdy jsou kupovaná rajčata bez chuti. Používám je jako základ k další tepelné úpravě, do omáček, gulášů, kari, atd. Rajčata mi bohužel nevydrží déle než do března, ale není to tím že by se zkazila, ale protože je všechny spotřebujeme.